Cała prawda o cellulicie


29 sierpnia 2012

Piękny fitnessowy wygląd to nie tylko wysportowana sylwetka, ale również gładka, zadbana skóra. Wiele kobiet uskarża się na cellulit, próbują wielu sposobów, by się go pozbyć, a producenci reklam nie śpią, w związku z czym na rynku dostępna jest ogromna ilość balsamów, kremów. Reklamy głoszą, że wystarczy regularnie smarować naszą skórę, by pozbyć się cellulitu, jednak życie nie jest takie urocze! Prawda jest taka, że posiadanie cellulitu jest cechą głównie genetyczną. Jeśli Twoja mama lub rodzeństwo go mają, to bardzo prawdopodobne, że Ty również będziesz. Jest dziedziczony tak samo jak wzrost, kolor oczu, czy tekstura włosów. Dlatego niektóre kobiety mogą mieć nadwagę, a mały cellulit a inne być szczupłe, a posiadać relatywnie większy cellulit. Interesujące jest, że mężczyzni rzadko są dotknięci tą cechą. Dzieje się tak, ponieważ mają inną budowę skóry. Skóra składa się z 3 głównych warstw. Pierwsza (najbardziej wierzchnia) wartstwa to naskórek. Środkowa warstwa to skóra właściwa. Jest bogata w gruczoły, naczynia krwionośne, zakończenia nerwowe i mieszki włosowe. Zawartość wody w tej tkance oraz jej kondycja decydują o wyglądzie skóry. Ostatnia warstwa to tkanka podskórna. Chroni organizm przed wahaniami temperatury, pełni funkcję amortyzującą oraz rolę rezerwuaru energii. Warstwa ta nadaje kształt ciału i u kobiet zawiera więcej tkanki tłuszczowej niż u mężczyzn. Być może zastanawiasz się jak ta cała fizjologia ma się do cellulitu?

Skóra właściwa jest odpowiedzialna za utrzymywanie tkanki tłuszczowej na swoim miejscu. U mężczyzn, skóra właściwa jest zbudowana z regularnie ułożonych komórek, które tworzą silną i zwartą strukturę. W związku z tym, tłuszcz jest zgromadzony w jednolity sposób tuż pod skórą, dzięki czemu powierzchnia skóry jest jędrna i gładka. U kobiet natomiast, skóra właściwa ma tendencję do posiadania nieregularnej i nieciągłej struktury. Dlatego tłuszcz gromadząc się nie rozkłada się jednolicie pod skórą, a tworzy grudki, nadając skórze wygląd przypominający skórkę pomarańczy, znany jako cellulit.

Teraz skoro już poznaliśmy wroga, dowiemy się jak z nim walczyć. Powszechnie krąży opinia, że cellulitu nie da się pozbyć. Jednak dr Murad z Uniwersytetu w Kalifornii twierdzi, że im wcześniej rozpoczniesz walkę z cellulitem, tym większe masz szansę na powodzenie. Osobiście sama zauważyłam poprawę, kiedy zmieniłam styl życia.

 Bardzo ważne w pozbywaniu się celulitu są:

zbilansowana dieta, ćwiczenia, kremy antycellulitowe.

Są one skuteczne tylko w połączeniu. Jeśli zamierzasz pozbyć się ‘pomarańczowej skórki’ jedynie smarując się kremami, to nie licz na zniewalający sukces .

Aby pozbyć się cellulitu musisz wzmocnić i nawodnić komórki w swoim organizmie oraz tkankę skóry właściwej.

Oto co pomoże:

-rzuć palenie i zminimalizuj spożycie alkoholu

-jedz jak najwięcej warzyw i owoców

-unikaj fast foodów, wysokoprzetwarzanych produktów, tłuszczów nasyconych takich jak masło czy tłuszcz zwierzęcy

- pij dużo wody, by utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu i pomóc w wypłukiwaniu z niego toksyn

- ureguluj swoją wagę (bycie zbyt szczupłym wcale nie pomaga w walce z cellulitem!)

- zakończ swój codzienny prysznic strumieniem zimnej wody w celu zwiększenia napięcia skóry

- znajdź salon SPA, który w swojej ofercie zawiera zabiegi wspomagające walkę z cellulitem, np. masaż antycellulitowy z algami morskimi, manualny drenaż limfatyczny itp.

- urządzaj sobie trzy razy w tygodniu kąpiele w ciepłej (nie gorącej!) wodzie z dodatkiej soli morskiej lub wyciągiem z alg morskich

- ćwicz !!! ćwiczenie pół godziny dziennie 3-4 razy w tygodniu jest już bardzo skuteczne

- masuj codziennie miejsca dotknięte cellulitem, możesz do tego używać specjalnych masażerów ,szczotek bądź szorstkich gąbek. Najlepiej wykonywać masaż przed kąpielą, pobudza on układ krwionośny i limfatyczny, usuwa martwe komórki naskórka i wspomaga wzrost nowych.

Jak wykonać masaż antycellulitowy?

1)przy pomocy masażera lub szorstkiej gąbki kolistymi, spokojnymi ruchami masuj nogi w kierunku od kostek w górę

2)usiądź, unieś nogi do góry i masuj w tym samym kierunku, tym razem pociągłymi ruchami (na tym etapie można użyć preparatu nawilżającego lub antycellulitowego)

3)złóż dłoń w pięść, masuj miejsca dotknięte cellulitem

4)złap skórę obiema rękoma i uciskaj rytmicznie. Kontroluj siłę nacisku, by nie zrobić sobie krzywdy i nie podrażnić skóry!

5)złap skórę obiema rękoma i przesuwaj w przeciwnych kierunkach

6) na sam koniec spokojnymi, delikatnymi ruchami wmasuj krem antycellulitowy (w kierunku od stóp w górę).

Stosowanie się do tych zasad pomoże zminimalizować cellulit, w niektórych przypadkach efekty mogą przejść oczekiwania, dlatego warto znaleźć w sobie siłę, by stare nawyki zastąpić nowymi.

Katarzyna Śpiewak